четверг, 30 мая 2013 г.

Як спілкуватися з малюком під час вагітності

«Коли ж? Коли він народиться? Хочу його обіймати, цілувати, балувати, вчити, розмовляти. Швидше б вже ... »- думає майже кожна майбутня матуся. Не варто квапити малюка. Всьому, як відомо, свій час. А можливість поспілкуватися з ще не народженим крихіткою є і зараз.

Вибираємо час
Як відомо, мова - основний засіб спілкування між людьми. Малюк ще в материнській утробі сприймає звуки. Поки він не народився, його настрій, розвиток багато в чому залежать від мами. Як же відбувається взаємодія мами і дитини?

Розвиток чутливою і нервової системи крихти до народження відбувається незвичайно інтенсивно. Основні структури мозку закладаються на 5-му тижні розвитку, на 6-8 тижнях формується центральна нервова система. З 6-го тижня починає функціонувати вестибулярний апарат, з 8-ї з'являється шкірна чутливість. З 9-й розвиваються смакові бруньки на мові, до 12-му тижні - хапальний рефлекс, до 13-й - смоктальний. Крихітці доступні багато почуття і відчуття, всі м'язи особи, необхідні для вираження різних емоцій, формуються в період з 15 по 18 тиждень. Міміка «працює» з 4-х місяців!

При зміні психоемоційного стану вагітної в її кров викидаються ті чи інші біологічно активні речовини. Малюк реагує на настрій матері, коли його клітини вловлюють зміни у складі крові. Радість, хвилювання, страх або тривога впливають на ритм серцебиття жінки, кровообіг і обмін речовин: коли мама радіє, кров розносить гормони радості ендорфіни, у разі смутку і тривоги - гормони стресу катехоламіни.

На шостому-сьомому місяці дитина не тільки добре чує, але і диференціює внутрішні звуки. Більше того, для нього далеко не байдуже, схвильоване або спокійно б'ється серце матері, сумно чи весело звучить її голос, рівно або переривчасто вона дихає. Якщо мама хвилюється, у неї стривожено б'ється серце, збивається ритм дихання, і тоді малюк затихає як би в передчутті небезпеки. Цей зв'язок - характер звуку і відповідне йому емоційне і фізіологічний стан - закріплюється і залишається в пам'яті малюка надовго.

Розмовляти з дитиною можна з самого початку вагітності, але більш ефективним спілкування буде тоді, коли ворушіння дитини відчуваються вже явно і чітко. Спочатку поспостерігайте за поведінкою малюка протягом декількох днів. Позначте час, коли руху найбільш активні. Грунтуючись на спостереженнях, виберіть час, коли поштовхи часті і сильні. Це і буде час «сеансу» вашого спілкування. Наприклад, в 18 годин ви повинні перебувати вдома, мати можливість розслабитися, зосередитися, не відволікатися на інші справи хоча б протягом 15-20 хвилин. Час сеансу має бути одне і те ж.

Місце та спосіб
Потім потрібно вибрати спосіб, яким ви будете спілкуватися з малюком. Це може бути легке поплескування долонею по животу, погладжування, постукування ... Та хіба мало що ще може придумати любляча мама! Визначте місце на животі, через яке ви будете спілкуватися. Погладжуючи животик, заспівайте дитячу пісеньку, колискову, прочитайте віршик, просто говорите крихітці ніжні слова. Головне, щоб характер взаємодії з малюком завжди був одним і тим же. Після кількох таких сеансів ви помітите, як малюк починає відповідати - він буде штовхатися в те місце живота, яке ви в даний момент прасуєте.

Така методика спілкування допомагає встановити емоційний зв'язок з дитиною в період вагітності і вчить розуміти стан крихти з його рухів. А, крім того, спілкування з дитиною до народження допомагає вагітній жінці позбутися почуття втоми, занепокоєння і страху, а також підготуватися до усвідомлених пологів. Та й спілкуватися з дитиною вже після його народження і розуміти всі його бажання мамі буде набагато легше.

Головне - бажання!
Тільки ви повинні цілком хотіти цього спілкування, а не робити це, «тому що так треба». Якщо, наприклад, ви покладете на живіт навушники з класичною музикою, а самі в цей момент будете читати детектив, це тільки роз'єднає вас. Спробуй отримувати якісь враження разом з малюком: співайте пісеньки, колискові, танцюйте, слухайте музику. А якщо ви хочете почитати книгу, робіть це вголос, тільки, звичайно, це має бути не детектив, а щось світле і цікаве.


Заспіваймо
Через пісні, малюнки або вироби майбутні мами висловлюють свою любов до малюка ще до його народження. А ці навички явно не виявляться зайвими, коли малюк з'явиться на світ. Тим більше що практично кожна вагітна жінка переживає період підвищеної емоційності. Переносячи свої почуття на папір, можна позбутися від тривог і хвилювань за дитину, від негативних емоцій, усвідомити відбуваються зміни.


Ось кілька порад для тих, хто хоче займатися з крихіткою музичною терапією:

    Підбираючи музику, орієнтуйтеся в першу чергу на свій смак - користь принесе тільки те, що вам подобається.
    Найкраще на діток діє спокійна класична музика, джаз, блюз.
    Під час насолоди музикою не забудьте відключити телевізор, галасливу техніку, приляжте, уявіть уважного слухача всередині себе і не заважайте йому різкими рухами.
    Періодично перемикайтеся на звуки живої природи. Навчіться слухати птахів, дзюрчання води, шепіт вітру в листі, дзижчання комах.

Помріємо
Ще фахівці радять ділитися з малюком позитивними емоціями. Наприклад, запам'ятовувати образи і ситуації, що дають відчуття сили і енергії, а потім подумки відтворювати їх, закривши очі. Цими образами можна скористатися в хвилини втоми, перевтоми або безсилля. Також створіть у свідомості «галерею» слухових і зорових образів, що допомагають досягти розслаблення і спокою. Це можуть бути шум моря, дзюрчання струмочка, спів птахів або поляна ромашок, блакитне небо з хмарами, запах м'яти або лаванди, відчуття від зіткнення до м'якій траві, розпускаються пелюсткам квітки, теплий бичка кошеня. Такі спогади допоможуть розслабитися, повноцінно відпочити і відновитися за короткий період.

Якщо у вас немає часу для спілкування з малятком (щось заважає, ви не вдома), поясніть малюкові, погладжуючи живіт, причину, пообіцяйте поспілкуватися іншим разом. Завжди виконуйте обіцянки, дані дитині, - пізніше він відповість вам тим же! Частіше говоріть, що любите його!

Пам'ятайте: надмірна додаткова стимуляція може пошкодити, особливо якщо мама не вміє розуміти стан свого малюка, не вміє визначити, подобається йому чи ні пропонований стиль спілкування.

Спілкування з дитиною до народження потрібно як малюкові, так і майбутнім батькам. Таким чином дитина отримує нові стимули для свого розвитку, а головне - тепло, ласку і турботу майбутніх мами і тата. У цей час ви вчитеся любити свого малюка, ще не бачачи його, любити таким, який він є, не намагаючись переробити його, а намагаючись зрозуміти.

більше корисної інформації про вагітність можна знайти тільки на форумі для мам

Комментариев нет:

Отправить комментарий