четверг, 30 мая 2013 г.

Багатоплідна вагітність

Коли я розповіла своїй доньці про те, що жінка може виношувати не тільки одного, але і двох-трьох дітей, вона була під величезним враженням. На мене відразу посипалися найнесподіваніші питання: «А якщо вони там поб'ються?», «Хто їх туди двох одразу поклав?», «Кому треба відразу кілька дітей замовити? Лікарю чи татові? ». А потім, за першої ж можливості, донька підскочила до незнайомої вагітної на вулиці з питанням: «Тьотю, а скільки у вас людина в животику?»


А ось дорослих вже цікавлять питання не так кількості, скільки причини виникнення такої нестандартної вагітності та її особливості.



Наш консультант - Віктор ВЕСЕЛОВСЬКИЙ, заступник директора Клініки репродуктивної медицини «Надія»



Чому?
1 причина. У яєчниках щомісяця закладається група фолікулів, з яких повинні вирости яйцеклітини. Зазвичай за один цикл утворюються від 5 до 10 фолікулів, але в результаті підвищення рівня спеціального (лютенизирующего) гормону зростання тих, що поменше, припиняється, а один найбільший продовжує зростати. Іншими словами, відбувається природний відбір. Але бувають і винятки. Причому відбувається це при узгодженої діяльності мозку, гіпоталамуса і яєчників! Якщо цей потрібний гормон вчасно не виділився в великій кількості - виростає не один, а два або три фолікула, а значить, виходить дві або три яйцеклітини.


2 причина. У цьому випадку спочатку все відбувається за правилами - виростає один фолікул, утворюється одна яйцеклітина. Але потім, на дуже ранній стадії розвитку, ембріончік раптом, з незрозумілих для науки причин, ділиться на дві половинки - і виходять абсолютно ідентичні, одностатеві близнюки. Однояйцевими вони називаються тому, що розвиваються в одному плодовому яйці, в той час як звичайні близнюки - в різних.


В результаті чого ж розвивається багатоплідна вагітність, досі достовірно не вивчено. Основною причиною прийнято вважати посилене вироблення гормону, що стимулює розвиток і дозрівання яйцеклітин. Це може бути закладено в генах жінки. Крім того, у жінок у віці 35-39 років вірогідність багатоплідної вагітності збільшується - перед настанням клімаксу в жіночому організмі відбувається як би «останній сплеск» гормонів. Є версія, що на вироблення гормону, що стимулює яєчник, впливає тривалість світлового дня - тобто більше ймовірність зачати двійню навесні, коли починає пригрівати сонце і посилюється активність статевих гормонів.



Як дізнатися?
Зараз дізнатися про те, чи не грядуть Чи близнючки, дуже просто. Причому буквально на третій-п'ятий день затримки місячних - якщо здати аналіз крові для перевірки на вагітність. За його результатами лікар може визначити, одноплідна чи вагітність. Хоча в жіночих консультаціях початківцям матусям зазвичай про це не говорять, так як з тих двох, трьох дітей, які закладаються, народжуються двійні та трійні тільки в 50% випадків. У половині ж випадків другий плід просто не розвивається - відбувається саморедукція, в результаті якої він ... зникає. Це буває навіть на термінах, коли багатоплідної вагітність може виявити УЗД. Наприклад, якщо на терміні від 5 до 12 тижнів один плід розвивається, а другий завмер - нічого робити не треба! Це зовсім не небезпечно ні для мами, ні для розвивається малюка. Ніяких видимих ​​слідів мама поспостерігати не може - якщо плід не розвивається, він, якщо так можна висловитися, «розсмоктується». Єдине, що точно треба робити - регулярно показуватися лікареві.


Факт

Трійні можуть бути однояйцеві, разнояйцевие або два однояйцевих і один одиночний плід. Четверні можуть бути однояйцевими, різнояйцевими, двома двійнями або трійнею і одним одиночним плодом.
З генетичної точки зору, разнояйцевие близнюки - як звичайні брати і сестри, тобто мають в середньому 50% загальних генів (з ідентичні).


Процес
У багатоплідної вагітності свої особливості. Як тільки вам повідомили, що буде не один малюк, а два або три - ви повинні перебувати під ретельним наглядом лікаря. Адже при двійні або трійні матка набагато більше збільшується в розмірах, ніж при одноплодовій вагітності, а значить, ризик допологового вилиття навколоплідних вод і передчасних пологів значно підвищений (від 26 до 60 відсотків випадків).


Нерідко при багатоплідній вагітності розвивається пізній токсикоз (гестоз), тому що організм жінки швидше виснажує свої ресурси. Та й маляткам куди тісніше удвох або втрьох. Тому вагітним з подвійною і потрійною часто рекомендують періодично госпіталізуватися, щоб більш ретельно провести спостереження за станом жінки і плодів і, якщо потрібно, підлікувати. А іноді доводиться дотримуватися постільного режиму по кілька місяців!


Крім того, у майбутньої матусі подвоєна навантаження на серцево-судинну систему, об'єм циркулюючої крові в п'ять разів більше, ніж під час одноплідній вагітності. Потрібно звертати особливу увагу на те, щоб не було анемії, яка при багатоплідній вагітності вважається звичайним ускладненням, особливо в другому триместрі вагітності.


Через велике навантаження на організм нерідкі рання втомлюваність, задишка, порушення сечовипускання, запори. Частими і ранніми ускладненнями вагітності є передчасні пологи (50% випадків), токсикоз і гестози, варикозна хвороба, багатоводдя, низька маса і незрілість плодів, загибель одного з плодів. У деяких випадках багатоводдя в одній порожнини може супроводжувати маловоддя в іншій.


Факт

Природа пошкодувала матусь двійнят і трійнят. Пологи при багатоплідній вагітності починаються, як правило, раніше, ніж при одноплодовій: при двійні - в 36-37 тижнів, а при трійні - у 34-35 тижнів. Причому у дітей-близнюків здатність до адаптації в ці терміни значно вище, ніж в однієї дитини. Чим швидше один за іншим народжуються діти, тим краще. Але якщо пологи передчасні, то другої дитини не змушують народжуватися слідом за першим, його краще доносити.


Що робити, якщо
Є загроза переривання (зустрічається у кожної другої вагітної двійнею або трійнею)

Профілактика передчасних пологів - це, в першу чергу, обмеження активного способу життя, а нерідко і постільний режим. Після 20 тижнів вдень майбутній мамі треба відпочивати близько 4-6 годин (багато лікарів рекомендують припинити не тільки заняття активними видами спорту, але й роботу, статеве життя). А потім - до 8 годин на день (до речі, декретну відпустку для таких жінок оформляється з 28 тижнів).


Щоб виявити загрозу передчасних пологів, лікар-гінеколог 1-2 рази на місяць визначає стан шийки матки. Іноді на неї доводиться накладати шви (серкляж шийки). Нічого особливо страшного в цьому немає, головне - не пропустити час для виконання операції (до 23 тижнів).


Анемія, підвищена потреба в фолієвої кислоти, токсикози і гестози

Не варто відразу лякатися: 90% багатоплідних вагітностей протікають спокійно і вирішуються щасливо. Одна з причин такого успіху - можливість раннього діагностування. Крім факту виявлення того, що в животі росте двійня або трійня, УЗД дозволяє спостерігати за розвитком плодів, їх станом, кількістю плацент і обсягом навколоплідних вод.


Природно, що в разі багатоплідної вагітності майбутня мама повинна частіше відвідувати лікаря: після 20 тижнів - кожний другий тиждень, а після 30 тижнів - раз на тиждень. При огляді гінеколог звертає увагу на те, як функціонують серцево-судинна система, нирки, і дивиться, чи немає ранніх симптомів анемії та гестозу. Для профілактики ускладнень жінкам з багатоплідної вагітністю призначають великі дозування препаратів заліза (до 60 мг на добу) і фолієвої кислоти (до 1 мг на добу).


Один плід значно менше іншого
Треба відзначити, що при двуяйцевие двійні частота вад внутрішньоутробного розвитку така ж, як і при одноплідній вагітності, а при однояйцевій двійні - в 2 рази вище. Звичайно, плоди рідко бувають точнісінько однієї ваги. У більшості випадків різниця в масі тіла між обома близнюками невелика і складає від 100 до 300 грамів. Але буває і занадто велика - до 1 кг і більше (диссоциированное розвиток).


Знову ж порада одна, найголовніший - регулярно спостерігатися у лікаря, щоб не пропустити синдром обкрадання плоду, коли в однояйцевій парі одна дитина стає донором, а другий - реципієнтом. Так, навіть при великій різниці у вазі між плодами вагітність можна доносити і народити. Але якщо має місце такий синдром, життя обох дітей у небезпеці (причому більше страждає не донор, як можна було б подумати, а той, хто від нього харчується). Якщо синдром виявлений вчасно (до 18 тижнів), у нас в Україні виробляють спеціальну операцію, після якої діти можуть далі повноцінно розвиватися.


Обидві дитини з малою вагою - коли при народженні двійні маса тіла дітей становить менше 2500 г (у 40-60% випадків)
Щоб звести до мінімуму можливість народження дітей з маленькою вагою, матусі треба особливу увагу приділяти своєму харчуванню, особливо в першому триместрі. Не забувайте: на кожну дитину потрібно приблизно 300-400 кілокалорій на добу. До речі, вітаміни, по свідченню лікаря, теж іноді призначають у подвійній дозі. Не бійтеся «зайвого» набору ваги. Якщо при одноплідній вагітності оптимальна прибавка ваги складає 12-13 кг, то для багатоплідної - не менше 18-20 кг.

Цікаво
Буває багатоплідна вагітність, яка наступила ... не одночасно, а етапами. Випадки, коли татами двох близнюків виявляються різні чоловіки, не одного разу описані в медицині. Це пояснюється тим, що овуляція у жінки може бути відстроченою - один фолікул благополучно лопнув і випустив яйцеклітину, а другий не припинив зростання і дозрів-таки через деякий час. У результаті відбувається ще одна овуляція, і жінка цілком може завагітніти «по другому колу». Правда, різниця між близнюками буде все одно не більше двох днів. До речі кажучи, якщо партнер один і той же, ні мама, ні тато так ніколи і не дізнаються, відразу у них вийшли двійнята або з різницею в кілька годин
більше корисної інформації про вагітність можна знайти тільки на форумі для мам

Комментариев нет:

Отправить комментарий